Rynek usług budowlanych w Warszawie

Biznes lokalny

Warszawa i jej najbliższe okolice nie dają się wprost porównać do reszty Polski pod względem rynku usług budowlanych. Tu dzieje się znacznie więcej niż w innych rejonach kraju. Nie dziwią więc nikogo numery rejestracyjne samochodów z różnych stron, nie tylko z woj. mazowieckiego, ale również z podlaskiego, lubelskiego czy nawet małopolskiego. Potrzeby są bardzo duże, a fachowców budowlanych brakuje wszędzie – tutaj jednak niektórzy mogą liczyć na większe zarobki i to jest największym magnesem dla firm i robotników.

Nie da się jednak ukryć, że najczęściej można spotkać firmy z okolicznych miast woj. mazowieckiego. Bez trudu na warszawskiej budowie znajdziemy dekarza z Ostrołęki czy też tynkarza z Ciechanowa. Podobnie sytuacja przedstawia się przy wykonywaniu posadzek w domach czy też elewacji zewnętrznych. Istnieją oczywiście także takie dziedziny, w których zatrudnianie firm z daleka nie jest już opłacalne. Przykładem może być stolarka otworowa czyli okna do domu. Dla przykładu firma okienna z Radomia będzie mogła łatwiej dostarczyć okna, których komplet waży ponad 1000 kg, niż firma z Łomży, która do pokonania ma o wiele więcej kilometrów, a dodatkowo jakość dróg dojazdowych nie jest tu najlepsza.

Podobnie wygląda sytuacja, kiedy musimy transportować inne ciężkie materiały. Tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Problemy z transportem nie oznaczają, że w domach budowanych koło Warszawy czy w samej stolicy nie ma więźby dachowej, która została przygotowana w tartaku w okolicach Makowa Mazowieckiego. Owszem, jest duża szansa, że właśnie a tamtych tartaków będzie ona pochodziła, ale tartaki chętniej współpracują bezpośrednio ze składami budowlanymi, do których wysyłają duże transporty, a następnie zostają one rozdzielone na miejscu i dostarczone do klienta na budowę.

Biznes lokalny
Wypożyczalnia agregatów prądotwórczych – jakie koszty.

Czasami zdarza się tak, że pewne prace musimy wykonać gdzieś w terenie, albo w domu, w którym brakuje zasilania 3-fazowego (400V), które jest wymagane do wielu silników elektrycznych w maszynach budowlanych, do układania tynków czy posadzek. W takim przypadku jesteśmy zmuszeni wypożyczyć agregat prądotwórczy, aby prace wykonać.