Barwne studzienki kanalizacyjne, czyli pomysły młodzieży z Olsztyna.

Miejski marketing przejawia się często w interesujących akcjach społecznych realizowanych przez lokalne grupy osób. Interesujący projekt powstał na terenie Śródmieścia i Starego Miasta w Olsztynie, gdzie pojawiły się barwne, różnokolorowe studzienki kanalizacyjne. Za realizację tego zadania jest odpowiedzialna młodzież z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Jest to doskonały sposób na promocję miasta, gdyż jak wiemy tego typu projekt trafiają do mediów. Takie informacje z Olsztyna pokazują jak nietypowe działania mogą mieć wpływ na marketing samego miasta. 

Działania sprawiają, że pewne miejsca stają się bardziej rozpoznawalne wśród przyjezdnych. Turyści coraz chętniej przyjeżdżają do miast, które czymś się wyróżniają. Taki marketing stanowi istotną promocję, która pozwala podtrzymać zainteresowanie miastem. Na pomysł pokolorowania studzienek kanalizacyjnych wpadli uczniowie miejscowego liceum. Inspiracją do stworzenie tego projektu stanowiła kultura japońska, gdzie w czasie lat 80. XX wieku, miejscowi artyści zajmowali się malowaniem różnego typu wzorów na pokrywach studzienek kanalizacyjnych. Dominowały wówczas motywy roślinne i zwierzęce, co odbijało się na promocji wielu regionów. Malowaniem olsztyńskich pokryw w studzienkach kanalizacyjnych zajęła się młodzież z liceum plastycznego. Obecnie malunki znajdziemy w sześciu lokalizacjach. Dowolność tematyki sprawiła, że studzienki są niepowtarzalne i każda z nich jest inna. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i zaprezentować własną wizję miejskiej przestrzeni w Olsztynie. Gotowe projekty zaprezentowano w kilku lokalizacjach: dwie pokrywy przy alei Gelsenkirchen, dwie przy ul. 11 Listopada oraz po jednej przy ul. Pieniężnego oraz przy ul. Staszica. Olsztyn zmienia się zgodnie z panującymi trendami w promocji przestrzeni miejskiej.

Ciekawostki
Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, hybrydowa. Co wybrać?

System wentylacji grawitacyjnej to najczęstszy wybór w domach jednorodzinnych. Ta naturalna forma wymiany powietrza w pomieszczeniach nie wymaga do działania oddzielnych urządzeń mechanicznych. Jej działanie opiera się na sile wyporu generowanej w wyniku powstających różnić temperatury w środku domu oraz na zewnątrz. Za skuteczne działanie odpowiedzialny jest więc efekt kominowy. 

Ciekawostki
Pianka poliuretanowa, pianka PUR: właściwości fizyczne.

Poliuretan to materiał charakteryzujący się szczególną uniwersalnością i właśnie dlatego znajduje zastosowanie w tak wielu branżach. Technologia rozwinęła się w ostatnich latach tak bardzo, że obecnie piankę poliuretanową spotkamy nie tylko w formie materiału aplikowanego do puszek pod ciśnieniem, lecz także do ocieplania budynków przy użyciu techniki natryskowej pianką PUR. …

Ciekawostki
Wentylacja mechaniczna, czyli definicja skutecznej wymiany powietrza.

Ciepły i właściwie wentylowany budynek jest możliwy dzięki zastosowaniu rekuperacji. Trudno wyobrazić sobie obecnie budynek bez zastosowania skutecznego systemu wentylującego. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach przedsiębiorstw bardzo ważne jest utrzymanie oszczędności przez cały rok. W trakcie trwającego sezonu jesienno-zimowego to zadanie jest niezwykle trudne, szczególnie jeśli spojrzymy …