Co dzieje się w budownictwie przemysłowym – prognozy na 2019 rok

Zarządzanie firmą

Dla wielu ekspertów, którzy obserwują rynek budowlany, to co dzieje się w 2019 roku jest niepokojące. Czy możemy już mówić o kryzysie w branży budowlanej? Czy może sprawa dotyczy tylko budownictwa przemysłowego, a nie mieszkaniowego? Trudno jest to ocenić teraz. Nie wiadomo też czy rynek budownictwa mieszkaniowego, a dokładnie inwestycje w dom przeciętnego Kowalskiego są w stanie wyrównać to co jest spadkiem w budownictwie przemysłowym? 

Z czego mogą brać się problemy? Zbieg różnych kryzysów, które obserwujemy na rynku w ostatnim czasie mogą mieć wpływ na ogólną sytuacje. Budownictwo przemysłowe, budowa hal, konstrukcji stalowych, nowych zakładów produkcyjnych. Spadek zamówień obserwują firmy, które zajmują się wyposażeniem hal przemysłowych, produkcją odbojników, mostków przeładunkowych, a także firmy, które oferują bramy przemysłowe. Czy mamy się czego obawiać w przypadku obiektów przemysłowych?

Najważniejszym powodem tych zmian jest niestety niechęć do inwestowania. Polscy przedsiębiorcy nie do końca chyba są w stanie unieść ciężar związany ze zmianami na rynku pracy. Z drugiej strony pracownik w dzisiejszych czasach zachowuje się bardzo niestabilnie. Jest w stanie porzucić pracę a nawet zmienić miejsce zamieszkania. To może doprowadzić do pełzającego kryzysu. Okazuje się bowiem, że duża część przedsiębiorców nie planuje zwiększenia etatów.

Niepowodzenia w rekrutacji doprowadzają do tego, że firmy szukają „innych rozwiązań”, a jednym z tych rozwiązań jest ograniczenie działalności lub skoncentrowanie się na działalności, która nie wymaga tak dużych nakładów pracowniczych. To w dłuższym okresie przełoży się na wzrost bezrobocia, który może być odczuwalny już w 2019 roku.

Pewnym ratunkiem dla gospodarki mogą okazać się zamówienia dla firm budowlanych w sektorze prywatnym. Jeżeli klienci indywidualni, którzy przecież są również pracownikami, czują się pewnie, wówczas ich chęć do inwestowania we własny dom może być większa.

Sytuacje mogą poprawić również takie elementy rządowego wsparcia jak 500+, Program Czyste Powietrze czy też program związany z montażem fotowoltaiki i kredytów preferencyjnych. Czy jednak to będzie w stanie załatać dziurę? Wreszcie czy firmy zdołają pokonać te przeciwności, a niekiedy zmienić nieco swój profil działalności?

Jeżeli dodamy do tego wszystkiego dane związane z zatorami płatniczymi w branży budowlanej, to może okazać się, że cała gospodarka, wbrew prognoz, które były optymistyczne, wcale nie wygląda tak dobrze. Kłopoty firm budowlanych były widoczne już 2018 roku. Bardzo często firmy, które wygrywały przetargi, nie były w stanie dokończyć swojej pracy i wywiązać się z wymaganych terminów. Głównym powodem były problemy personalne.

W niektórych dziedzinach gospodarki dzieję się jednak lepiej niż wcześniej. Nie wiadomo jednak czy jest to tylko sztucznie generowany ruch, czy może autentyczny wzrost. Z branż, które odnotowują wzrosty można chociażby wymienić firmy zajmujące się budownictwem energooszczędnym. Popularna staje się rekuperacja w domach, którą dodatkowo wspiera program Czyste Powietrze.

Rynek pracownika również nie wydaje się, aby ulegał zmianom, pomimo chęci wyjścia Anglii z Unii Europejskiej. Niektórzy w swoich środowiskach obserwują zjawisko „powrotów”, ale ich skala nie jest duża i nie wiadomo na ile związana jest z brexitem, a na ile z indywidualnymi decyzjami osób, które również w kraju dopatrują się szansy na lepsze zarobki.

Spadły także nastroje w transporcie międzynarodowym. Zapowiadane utrudnienia sprawiają, że polskie firmy spedycyjne już nie tak śmiało podejmują się inwestycji, patrząc na ten rynek już nieco ostrożniej.

Można przypuszczać więc, że o ile dużego kryzysu w 2019 roku nie będzie, to jednak spowolnienie jest gwarantowane, a dotknie ono najbardziej firmy, które w dużym stopniu związane są właśnie z budownictwem przemysłowym.

Zarządzanie firmą
Strona może być ładna, ale czy musi?

Oko użytkownika cieszy zawsze ładna strona internetowa. Czy jednak ten wygląd jest w stanie przełożyć się na coś więcej? Czy on jest ważny, a jeżeli tak to dlaczego? Ładnie skomponowana grafika może pomóc, ale czy jest czynnikiem decydującym. Warto zobaczyć jak wyglądają strony różnych firm.

Zarządzanie firmą
Znaczenie strony i wizytówki w Mapach Google

Użytkownicy internetu coraz częściej korzystają z internetu mobilnego w telefonie. Wzrasta też popularność tego typu informacji, które tą drogą są przekazywane. Rośnie więc znaczenie Google Maps, gdzie dodatkowo Lokalni Przewodnicy publikują przydatne informacje. 

Zarządzanie firmą
Dbanie o stałego klienta firmy to podstawa!

Jeden zadowolony klient wróci do nas wielokrotnie, jeden niezadowolony może być przyczyną nie tylko braku ponownego zakupu produktu lub usługi, ale złej opinii w swoim środowisku. Warto więc dbać o posiadanych klientów, którzy swoimi zakupami decydują o sile i istnieniu marki. Według danych ekspertów z zakresu marketingu, jeden stały klient …