Ile kosztuje naprawa szlabanu parkingowego?

Tylko ten, który nic nie robi nie popełnia błędów. Pierwszy raz uszkodziłem szlaban i poczułem ile kosztuje naprawa takiego szlabanu na własnej skórze. Wydaje się, że szlaban to takie proste urządzenie, które składa się z jakiegoś słupka i ramienia. Niestety, koszty naprawy uświadomiły mi, że jestem w dużym błędzie.

Jeżeli kiedykolwiek uda wam się wyłamać szlaban na parkingu to od razu warto rozważyć opcję, w której to ubezpieczyciel ponosi koszty naprawy. Nie ma co łudzić się, że koszty będą niewielkie. Niby może wydawać się, że ułamała się sama belka szlabanu, tak zwane ramie szlabanu, ale na moje nieszczęście to było specjalne ramie, które kosztuje ekstra sporo.

Nie bez znaczenia jest to z jakim modelem szlabanu mamy styczność. Ile jest rozmaitych modeli można się przekonać na stronie Szlabany, i jak sądzę to nie są wszystkie typy, bo zapewne można jeszcze wyróżnić całą grupę różnych innych. Podział nie jest tylko taki prosty, że szlabany podzielimy na to jakiej wielkości jest ramię, nie tylko ze względu na producentów tych urządzeń parkingowych, ale również na modele i dodatkowe wyposażenia takiego szlabanu.

Miałem tą przyjemność uderzyć i złamać szlaban z serii tych droższych. Był to szybki szlaban parkingowy, z ramieniem ok. 2,5 m, ale za to ramie miało lampki LED do podświetlenia (jak widać nie pomogło). Pomyślałem: co może uszkodzić się w szlabanie przy wyłamaniu ramienia? Straty mogą być większe niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Ramię szlabanu jest zamocowane w takim specjalnym uchwycie, a on jest zamocowany na osi. Jeżeli ta oś będzie przegięta nawet w niewielkim stopniu, to przy pewnych prędkościach, które szlaban ten osiąga system może wykrywać błąd.

Takie urządzenie dodatkowo jest obliczone na wykonywanie wielu ruchów „góra – dół”, więc nie mówimy tutaj o najtańszym szlabanie, który może obsługiwać niewielkie osiedle, ale o urządzeniu, które dedykowane jest na duże parkingi przy centrach handlowych itp. Tak więc w przypadku uszkodzenia szlabanu przez nasz samochód, lepiej od razu wyjąć dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie OC i nie łudzić się, że naprawa takiego szlabanu parkingowego to jakaś niewielka kwota.

Ciekawostki
„Mój Prąd” i fotowoltaika dla rolnika posiadającego dom. Jak otrzymać dotację do paneli słonecznych?

Program „Mój Prąd”, „Agroenergia” pozwalają na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. O ile program Agroenergia w ostatnich miesiącach nie przyniósł zamierzonego rezultatu ze względu na złożoność procedur przyznawania dotacji, tak uproszczony program Mój Prąd pozwala sfinansować przydomową fotowoltaikę na potrzeby domu jednorodzinnego. Każdy rolnik oprócz gospodarstwa posiada własny dom, na którym …

Ciekawostki
Dofinansowanie do wymiany pieca. Jakie urządzenia grzewcze wybierają Polacy?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przygotowała raport dotyczący wyborów konsumenckich. Dokument objął inwestorów, którzy korzystają z dofinansowania na wymianę pieca w ramach programu Czyste Powietrze.  

Ciekawostki
Jak rozpoznać zafałszowany miód i gdzie kupić prawdziwy miód w Wielbarku?

Spożycie miodu na całym świecie stale rośnie, co powinno cieszyć pszczelarzy. Niestety miód jest obecnie wykorzystywany przy produkcji kosmetyków oraz w przemyśle farmaceutycznym. Rosnące zainteresowanie miodem nie idzie niestety za jego jakością, gdyż producenci często decydują się na stosowanie różnego rodzaju domieszek. Jest to podyktowane trudnościami w zaspokojeniu potrzeb, tym …