Jak rozpoznać zafałszowany miód i gdzie kupić prawdziwy miód w Wielbarku?

Spożycie miodu na całym świecie stale rośnie, co powinno cieszyć pszczelarzy. Niestety miód jest obecnie wykorzystywany przy produkcji kosmetyków oraz w przemyśle farmaceutycznym. Rosnące zainteresowanie miodem nie idzie niestety za jego jakością, gdyż producenci często decydują się na stosowanie różnego rodzaju domieszek. Jest to podyktowane trudnościami w zaspokojeniu potrzeb, tym bardziej, że zmniejsza się światowa populacja pszczół. 

Fałszerstwo na porządku dziennym?

Kupując miód chcemy mieć pewność, że pochodzi od pszczelarza oferującego produkt wysokiej jakości. Metody produkcji w ostatnich latach rozwinęły się tak bardzo, że rozpoznanie miodu prawdziwego i fałszywego staje się dla konsumenta niemożliwe. Fałszowanie miodu może dotyczyć autentyczności dla miejsca pochodzenia, dominującego gatunku rośliny, z której pyłku został wytworzony, ale co gorsze metod produkcji. Jednym z popularnych sposobów na fałszowanie miodu jest dokarmianie pszczół sacharozą, a także wszelkiego typu dodatki stosowane w mieszance. Producenci w procesie fałszowania wykorzystują syropy skrobiowe, melasę, sztuczny miód, czy syrop kukurydziany. Nad jakością miodu w Polsce i na całym świecie czuwają inspekcje handlowe oraz specjalistyczne laboratoria. Tylko wtedy możemy mówić o wysokiej jakości produktu, który nie będzie jedynie chwytem marketingowym. Wiele sieci handlowych zleca regularne kontrole trafiających na półki sklepowe mieszanek.

Markery, czyli sprawdzenie autentyczności miodu na półkach sklepowych w Wielbarku

W Wielbarku nie obawiałbym się o zakup miodu. Otóż tutejsi pszczelarze dbają o wysoką jakość produktów. Wiem, gdyż pod Wielbarkiem działają środowiska pszczelarskie produkujące wyłącznie miody o wysokiej jakości. Laboratoria wraz z instytucjami państwowymi dbają o jakość miodu, w tym celu wykorzystuje się specjalne markery. Przykładem może być tu obecność w miodzie 5-hydroksymetylofufuralu, którego obecność może wskazywać na dodatki w postaci syropów cukrowych. Podobnie wygląda sprawa oznaczania obecności pyłku przewodniego, który można porównać ze stanem faktycznym. Wielbark pod tym względem jest naszym zdaniem bezpieczny. Niemniej dobrze jest wiedzieć, że istnieją instytucje dbające o dostępność na polskim rynku miodów wysokiej klasy.

Ciekawostki
„Mój Prąd” i fotowoltaika dla rolnika posiadającego dom. Jak otrzymać dotację do paneli słonecznych?

Program „Mój Prąd”, „Agroenergia” pozwalają na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. O ile program Agroenergia w ostatnich miesiącach nie przyniósł zamierzonego rezultatu ze względu na złożoność procedur przyznawania dotacji, tak uproszczony program Mój Prąd pozwala sfinansować przydomową fotowoltaikę na potrzeby domu jednorodzinnego. Każdy rolnik oprócz gospodarstwa posiada własny dom, na którym …

Ciekawostki
Dofinansowanie do wymiany pieca. Jakie urządzenia grzewcze wybierają Polacy?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przygotowała raport dotyczący wyborów konsumenckich. Dokument objął inwestorów, którzy korzystają z dofinansowania na wymianę pieca w ramach programu Czyste Powietrze.  

Ciekawostki
Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, hybrydowa. Co wybrać?

System wentylacji grawitacyjnej to najczęstszy wybór w domach jednorodzinnych. Ta naturalna forma wymiany powietrza w pomieszczeniach nie wymaga do działania oddzielnych urządzeń mechanicznych. Jej działanie opiera się na sile wyporu generowanej w wyniku powstających różnić temperatury w środku domu oraz na zewnątrz. Za skuteczne działanie odpowiedzialny jest więc efekt kominowy.