Pianka poliuretanowa, pianka PUR: właściwości fizyczne.

Poliuretan to materiał charakteryzujący się szczególną uniwersalnością i właśnie dlatego znajduje zastosowanie w tak wielu branżach. Technologia rozwinęła się w ostatnich latach tak bardzo, że obecnie piankę poliuretanową spotkamy nie tylko w formie materiału aplikowanego do puszek pod ciśnieniem, lecz także do ocieplania budynków przy użyciu techniki natryskowej pianką PUR. Pianka poliuretanowa zaskakuje swoją zdolnością utrzymywania optymalnej temperatury wewnątrz budynków użytkowych w całym sezonie. W trakcie zimy, ocieplone poddasze przy użyciu izolacji natryskowej cechuje się doskonałym utrzymywaniem ciepła. Natomiast w miesiącach letnich, pianka poliuretanowa zapewnia mniejsze nagrzewanie się budynku. 

Przedsiębiorstwa stale pracują nad nowymi metodami wykorzystania pianki PUR w codziennym użytku. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pianki niczym warstwy bezspoinowej i hydrofobowej. Pozwala to na zachowanie korzystnych warunków wewnątrz domów oraz obiektów firmowych, przy równoczesnym ograniczeniu kosztów ogrzewania.  Izolacje pianką i ich skuteczność sprawia, że materiał ten stał się bardzo pożądanym rozwiązaniem w nowoczesnych, energooszczędnych obiektach. Stały rozwój rynku budowlanego w Polsce pozwala zaznaczyć, że pianka PUR przez kolejne lata będzie jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w branży. Wpływ na popularność maja także właściwości fizyczne, materiał ten nie wymaga wielkich powierzchni do przechowywania. W trakcie pracy nie generujemy także znacznych ilości odpadów, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska. Rosnące zainteresowanie wynika także z chęci wyboru materiałów odpowiednich do budynków ekologicznych, energooszczędnych. Aktualnie realizowane są próby zmierzające do ustalenia możliwości zwiększających wydajność produkcji, ale też znalezienia rozwiązań zwiększających korzystne właściwości poliuretanu, a co za tym idzie uzyskanie korzyści finansowych, większej oszczędności. Takie działania mają za zadanie tworzenie dopasowanych do potrzeb czasu rozwiązań w zakresie użytkowanych materiałów ociepleniowych. Nic więc dziwnego, że nie brakuje nowych klientów wybierających właśnie piankę PUR w formie natryskowej izolacji przestrzeni użytkowych takich jak poddasze.

Ekologia na pierwszym miejscu

Już teraz prowadzone są prace nad znalezieniem metod utylizacji i recyklingu. Obecnie pianka PUR nie jest biodegradowalna, jednak producenci zwracają uwagę na wyzwania jakie stoją przed tą technologią. Być może już niebawem będziemy świadkami przełomu technologicznego, który jeszcze bardziej przyczyni się do wzrostu zainteresowania izolacjami pianką. Przykładem rozwoju poliuretanu w ostatnich latach jest stosowanie natrysku, który w ciągu krótkiego czasu zastyga. Kto wie co przyniesie przyszłość i czy pianka poliuretanowa nie zepchnie na dalszy tor innych materiałów takich jak wełna mineralna czy styropian.

Ciekawostki
Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, hybrydowa. Co wybrać?

System wentylacji grawitacyjnej to najczęstszy wybór w domach jednorodzinnych. Ta naturalna forma wymiany powietrza w pomieszczeniach nie wymaga do działania oddzielnych urządzeń mechanicznych. Jej działanie opiera się na sile wyporu generowanej w wyniku powstających różnić temperatury w środku domu oraz na zewnątrz. Za skuteczne działanie odpowiedzialny jest więc efekt kominowy. 

Ciekawostki
Barwne studzienki kanalizacyjne, czyli pomysły młodzieży z Olsztyna.

Miejski marketing przejawia się często w interesujących akcjach społecznych realizowanych przez lokalne grupy osób. Interesujący projekt powstał na terenie Śródmieścia i Starego Miasta w Olsztynie, gdzie pojawiły się barwne, różnokolorowe studzienki kanalizacyjne. Za realizację tego zadania jest odpowiedzialna młodzież z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Jest to doskonały sposób na …

Ciekawostki
Wentylacja mechaniczna, czyli definicja skutecznej wymiany powietrza.

Ciepły i właściwie wentylowany budynek jest możliwy dzięki zastosowaniu rekuperacji. Trudno wyobrazić sobie obecnie budynek bez zastosowania skutecznego systemu wentylującego. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach przedsiębiorstw bardzo ważne jest utrzymanie oszczędności przez cały rok. W trakcie trwającego sezonu jesienno-zimowego to zadanie jest niezwykle trudne, szczególnie jeśli spojrzymy …