Pianka poliuretanowa, pianka PUR: właściwości fizyczne.

Poliuretan to materiał charakteryzujący się szczególną uniwersalnością i właśnie dlatego znajduje zastosowanie w tak wielu branżach. Technologia rozwinęła się w ostatnich latach tak bardzo, że obecnie piankę poliuretanową spotkamy nie tylko w formie materiału aplikowanego do puszek pod ciśnieniem, lecz także do ocieplania budynków przy użyciu techniki natryskowej pianką PUR. Pianka poliuretanowa zaskakuje swoją zdolnością utrzymywania optymalnej temperatury wewnątrz budynków użytkowych w całym sezonie. W trakcie zimy, ocieplone poddasze przy użyciu izolacji natryskowej cechuje się doskonałym utrzymywaniem ciepła. Natomiast w miesiącach letnich, pianka poliuretanowa zapewnia mniejsze nagrzewanie się budynku. 

Przedsiębiorstwa stale pracują nad nowymi metodami wykorzystania pianki PUR w codziennym użytku. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pianki niczym warstwy bezspoinowej i hydrofobowej. Pozwala to na zachowanie korzystnych warunków wewnątrz domów oraz obiektów firmowych, przy równoczesnym ograniczeniu kosztów ogrzewania.  Izolacje pianką i ich skuteczność sprawia, że materiał ten stał się bardzo pożądanym rozwiązaniem w nowoczesnych, energooszczędnych obiektach. Stały rozwój rynku budowlanego w Polsce pozwala zaznaczyć, że pianka PUR przez kolejne lata będzie jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w branży. Wpływ na popularność maja także właściwości fizyczne, materiał ten nie wymaga wielkich powierzchni do przechowywania. W trakcie pracy nie generujemy także znacznych ilości odpadów, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska. Rosnące zainteresowanie wynika także z chęci wyboru materiałów odpowiednich do budynków ekologicznych, energooszczędnych. Aktualnie realizowane są próby zmierzające do ustalenia możliwości zwiększających wydajność produkcji, ale też znalezienia rozwiązań zwiększających korzystne właściwości poliuretanu, a co za tym idzie uzyskanie korzyści finansowych, większej oszczędności. Takie działania mają za zadanie tworzenie dopasowanych do potrzeb czasu rozwiązań w zakresie użytkowanych materiałów ociepleniowych. Nic więc dziwnego, że nie brakuje nowych klientów wybierających właśnie piankę PUR w formie natryskowej izolacji przestrzeni użytkowych takich jak poddasze.

Ekologia na pierwszym miejscu

Już teraz prowadzone są prace nad znalezieniem metod utylizacji i recyklingu. Obecnie pianka PUR nie jest biodegradowalna, jednak producenci zwracają uwagę na wyzwania jakie stoją przed tą technologią. Być może już niebawem będziemy świadkami przełomu technologicznego, który jeszcze bardziej przyczyni się do wzrostu zainteresowania izolacjami pianką. Przykładem rozwoju poliuretanu w ostatnich latach jest stosowanie natrysku, który w ciągu krótkiego czasu zastyga. Kto wie co przyniesie przyszłość i czy pianka poliuretanowa nie zepchnie na dalszy tor innych materiałów takich jak wełna mineralna czy styropian.

Ciekawostki
„Mój Prąd” i fotowoltaika dla rolnika posiadającego dom. Jak otrzymać dotację do paneli słonecznych?

Program „Mój Prąd”, „Agroenergia” pozwalają na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. O ile program Agroenergia w ostatnich miesiącach nie przyniósł zamierzonego rezultatu ze względu na złożoność procedur przyznawania dotacji, tak uproszczony program Mój Prąd pozwala sfinansować przydomową fotowoltaikę na potrzeby domu jednorodzinnego. Każdy rolnik oprócz gospodarstwa posiada własny dom, na którym …

Ciekawostki
Dofinansowanie do wymiany pieca. Jakie urządzenia grzewcze wybierają Polacy?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przygotowała raport dotyczący wyborów konsumenckich. Dokument objął inwestorów, którzy korzystają z dofinansowania na wymianę pieca w ramach programu Czyste Powietrze.  

Ciekawostki
Jak rozpoznać zafałszowany miód i gdzie kupić prawdziwy miód w Wielbarku?

Spożycie miodu na całym świecie stale rośnie, co powinno cieszyć pszczelarzy. Niestety miód jest obecnie wykorzystywany przy produkcji kosmetyków oraz w przemyśle farmaceutycznym. Rosnące zainteresowanie miodem nie idzie niestety za jego jakością, gdyż producenci często decydują się na stosowanie różnego rodzaju domieszek. Jest to podyktowane trudnościami w zaspokojeniu potrzeb, tym …