Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, hybrydowa. Co wybrać?

System wentylacji grawitacyjnej to najczęstszy wybór w domach jednorodzinnych. Ta naturalna forma wymiany powietrza w pomieszczeniach nie wymaga do działania oddzielnych urządzeń mechanicznych. Jej działanie opiera się na sile wyporu generowanej w wyniku powstających różnić temperatury w środku domu oraz na zewnątrz. Za skuteczne działanie odpowiedzialny jest więc efekt kominowy. 

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej jest niezwykle prosta. Funkcjonowanie opiera się tu na prawach fizyki: ciepłe powietrze jest lżejsze więc kieruje się ku górze. Natomiast zimne napływające opada na dół i tym samym „wypycha” ogrzane powietrze. Najistotniejszym elementem instalacji tego typu są kominy oraz nawiewniki, które umożliwiają poprawne działanie wentylacji. Powietrze wydostaje się z budynku przez wszelkiego rodzaju szczeliny, jednak skuteczne działanie systemu nie zawsze jest możliwe. Wydajność jest w dużej mierze uzależniona od warunków panujących na zewnątrz, rodzi to problem z osiąganiem właściwej intensywności wymiany powietrza przez cały rok. W okresie zimowym problemem stają się ucieczki ciepła i zbyt intensywna wentylacja. W ten sposób rosną rachunki za energię cieplną. Z kolei latem poprawna wymiana powietrza staje się bardzo trudna, gdyż niewielkie ilości wiatru nie zapewniają wystarczającej cyrkulacji w budynku. Podstawową zaletą wentylacji naturalnej jest brak dodatkowych urządzeń. Nie ma więc miejsca na awarię, a samo użytkowanie systemu jest bardzo tanie. Niestety uzależnienie się od warunków pogodowych sprawia, że jest to wysoce niewydajny system. Użytkowanie nawiewników tylko w pewnym stopniu rozwiązuje problem. Konieczna jest regularna kontrola we własnym zakresie, a i to nie gwarantuje wydajnej wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja mechaniczna

Drugim omawianym przez nas rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. System ten jest uniezależniony od warunków atmosferycznych. Za skuteczne działanie jest tu odpowiedzialny zestaw wentylatorów, który generuje właściwy przepływ odpowiedniej ilości powietrza w zależności od potrzeb w poszczególnych pomieszczeniach. Podstawowym rozwiązaniem stosowanym przy wentylacji mechanicznej jest system wyciągowy. Wentylatory instalowane są w miejscu kratek wentylacyjnych. Wariant ten wykorzystuje się w celu usprawnienia wymiany powietrza w pomieszczeniach. Jeżeli przygotujemy projekt przed budową domu to mamy do dyspozycji zakup systemu centralnego, gdzie możliwe będzie rozlokowanie przewodów wentylacyjnych w całym budynku z wykorzystaniem jednego wydajnego wentylatora obejmującego zasięgiem wszystkie pokoje. Wentylator montuje się zwykle na dachu, gdyż generowany hałas mógłby być dokuczliwy dla mieszkańców. W celu lepszego zarządzania energią w instalacji możemy zdecydować się na montaż układu sterowania wentylacją. W ten sposób system sam dopasuje wydajność do zmieniających się warunków. Urządzeniami wspierającymi są tu czujniki wilgotności czy obecności dwutlenku węgla w powietrzu. Sprawdź: rekuperacja Warszawa.

Wentylacja hybrydowa

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to najbardziej pożądane wśród inwestorów rozwiązanie. System jest wyposażony w centralę wentylacyjną z wymiennikiem ciepła, co pozwala na transport ciepłego powietrza na zewnątrz przy równoczesnym mieszaniem go z zimnym, napływowym. Wstępnie ogrzane powietrze pozwala obniżenie zużycia energii w budynku. W ten sposób możemy osiągnąć oszczędności wynoszące do 20-30% w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja hybrydowa jest dodatkowo doposażona w nasady kominowe, które montuje się na wylocie kanałów wentylacyjnych. Wirnik tego typu wzmacnia naturalny ciąg kominowy, a zbyt wolne poruszanie się może zmusić system do uruchomienia elektrycznego napędu w wirniku. Jest to więc połączenie pozytywnych cech wentylacji mechanicznej z naturalną. Niemniej to wentylacja mechaniczna jest wybierana najczęściej w domach, gdyż nie ma potrzeby zwiększania wydajności systemu poprzez dodatkowy wydatek funduszy na montaż wirników.

Ciekawostki
„Mój Prąd” i fotowoltaika dla rolnika posiadającego dom. Jak otrzymać dotację do paneli słonecznych?

Program „Mój Prąd”, „Agroenergia” pozwalają na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. O ile program Agroenergia w ostatnich miesiącach nie przyniósł zamierzonego rezultatu ze względu na złożoność procedur przyznawania dotacji, tak uproszczony program Mój Prąd pozwala sfinansować przydomową fotowoltaikę na potrzeby domu jednorodzinnego. Każdy rolnik oprócz gospodarstwa posiada własny dom, na którym …

Ciekawostki
Dofinansowanie do wymiany pieca. Jakie urządzenia grzewcze wybierają Polacy?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przygotowała raport dotyczący wyborów konsumenckich. Dokument objął inwestorów, którzy korzystają z dofinansowania na wymianę pieca w ramach programu Czyste Powietrze.  

Ciekawostki
Jak rozpoznać zafałszowany miód i gdzie kupić prawdziwy miód w Wielbarku?

Spożycie miodu na całym świecie stale rośnie, co powinno cieszyć pszczelarzy. Niestety miód jest obecnie wykorzystywany przy produkcji kosmetyków oraz w przemyśle farmaceutycznym. Rosnące zainteresowanie miodem nie idzie niestety za jego jakością, gdyż producenci często decydują się na stosowanie różnego rodzaju domieszek. Jest to podyktowane trudnościami w zaspokojeniu potrzeb, tym …