Wentylacja mechaniczna, czyli definicja skutecznej wymiany powietrza.

Ciepły i właściwie wentylowany budynek jest możliwy dzięki zastosowaniu rekuperacji. Trudno wyobrazić sobie obecnie budynek bez zastosowania skutecznego systemu wentylującego. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach przedsiębiorstw bardzo ważne jest utrzymanie oszczędności przez cały rok. W trakcie trwającego sezonu jesienno-zimowego to zadanie jest niezwykle trudne, szczególnie jeśli spojrzymy na ilość budynków wyposażoną w tradycyjną wentylację grawitacyjną. W pomieszczeniach, które wymagają regularnego wietrzenia, aby można było mówić o skutecznej wymianie powietrza wymagają dogrzewania. Montaż nawiewników tylko częściowo rozwiązuje problem właściwej wentylacji, gdyż nieszczelności przekładają się bezpośrednio na straty energii cieplnej, co skutkuje wzrostem zużycia paliw stałych lub ciekłych wykorzystywanych do ogrzania budynków. 

Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem czyli wymiennikiem ciepła pozwala na zniwelowanie wszystkich problemów związanych z użytkowaniem systemów wentylacji. Wentylacja mechaniczna działa w pełni automatycznie, co jest ważne zarówno w domach jednorodzinnych, jak i siedzibach przedsiębiorstw. Urządzenie pozwala na wymianę powietrza także w pomieszczeniach, gdzie nie zamontowano okien i mamy do czynienia z zamkniętą przestrzenią. Skuteczna wentylacja mechaniczna przekłada się na komfort życia i pracy w kuchni, salonie, pokoju dziecięcym, czy biurze. Rekuperator w procesie wstępnej filtracji ogranicza możliwość przedostania się do wnętrza budynku substancji szkodliwych dla zdrowia. Głównym celem wyboru wentylacji z rekuperacją jest poprawa jakości życia oraz ograniczenie kosztów ponoszonych z tytułu ogrzania budynku.

Elementy systemu wentylacji mechanicznej oraz sposób działania

System został wyposażony w kilka niezbędnych elementów niezbędnych do prawidłowego działania. Instalacja posiada wymiennik ciepła, wentylatory oraz automatykę, która pełni rolę mini komputera do obsługi systemu. Wentylatory poprzez nawiew oraz wywiew dbają o regularną wymianę powietrza, świeże powietrze napływa do pomieszczeń, a „stare” zostaje przekazane na zewnątrz. Wentylację mechaniczną uzupełnia wymiennik ciepła (rekuperator). Jego podstawowym zadaniem jest przekazywanie ciepłego powietrza, mieszanie go z powietrzem z zewnątrz. W ten sposób w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, nie występują żadnego rodzaju straty ciepła. Częściowo mieszane chłodne powietrze z zewnątrz z ciepłym powietrzem pozwala ograniczyć potrzebę dogrzewania pomieszczeń do minimum. Wentylacją mechaniczną zarządza automatyka, która steruje pracą instalacji. W praktyce system ten dba o utrzymanie stałego poziomu temperatury  w budynku oraz regularnej wymiany powietrza zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Niektóre modele rekuperatorów są dodatkowo doposażone w nagrzewnice elektryczne oraz przepustnice. Te dwa urządzenia zapobiegają tworzeniu się szronu na instalacji podczas mroźnych dni w sezonie zimowym. Sprawdź: wentylacja mechaniczna Kolno.

Osoby niezaznajomione z technologią jaką jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją mają niekiedy mylne wrażenie dotyczące działania systemu. Urządzenie nie działa na zasadzie zamkniętego obiegu, gdyż ciepłe powietrze jest wykorzystywane jedynie do ogrzania napływającego przy równoczesnym procesie filtrowania. Można więc powiedzieć, że mamy tu do czynienia z wentylacją, która odzyskuje część energii cieplnej. Zasada działania jest bardzo prosta. Strumień ciepłego powietrza z pomieszczeń jest transportowany do wymiennika, który kieruje strumień do punktu, gdzie napływa świeże powietrze z dworu. Powietrze jest wówczas filtrowane i w takiej formie trafia do pomieszczeń. Odzysk ciepła obniża więc koszty ogrzewania i jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, gdyż nie musimy myśleć o uchylaniu okien, czy stosowaniu nawiewników generujących dodatkowy koszt. W okresie letnim system dba o chłód w domu lub firmie, z kolei w okresie zimowym nie występują straty ciepła jak ma to miejsce przy wentylacji grawitacyjnej. Nie występują skoki temperatur, przeciągi, a powietrze jest wolne od alergenów i szkodliwych dla zdrowia substancji. Trzeba także wspomnieć o praktycznej stronie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, gdyż umożliwia ona także pozbycie się z wnętrza budynku nieprzyjemnych zapachów. Porównując wentylację grawitacyjną do mechanicznej zauważymy szereg korzyści systemu wyposażonego w rekuperator. Największą z nich jest oszczędność energii cieplnej w okresie zimowym do nawet 30%.

Ciekawostki
„Mój Prąd” i fotowoltaika dla rolnika posiadającego dom. Jak otrzymać dotację do paneli słonecznych?

Program „Mój Prąd”, „Agroenergia” pozwalają na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. O ile program Agroenergia w ostatnich miesiącach nie przyniósł zamierzonego rezultatu ze względu na złożoność procedur przyznawania dotacji, tak uproszczony program Mój Prąd pozwala sfinansować przydomową fotowoltaikę na potrzeby domu jednorodzinnego. Każdy rolnik oprócz gospodarstwa posiada własny dom, na którym …

Ciekawostki
Dofinansowanie do wymiany pieca. Jakie urządzenia grzewcze wybierają Polacy?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przygotowała raport dotyczący wyborów konsumenckich. Dokument objął inwestorów, którzy korzystają z dofinansowania na wymianę pieca w ramach programu Czyste Powietrze.  

Ciekawostki
Jak rozpoznać zafałszowany miód i gdzie kupić prawdziwy miód w Wielbarku?

Spożycie miodu na całym świecie stale rośnie, co powinno cieszyć pszczelarzy. Niestety miód jest obecnie wykorzystywany przy produkcji kosmetyków oraz w przemyśle farmaceutycznym. Rosnące zainteresowanie miodem nie idzie niestety za jego jakością, gdyż producenci często decydują się na stosowanie różnego rodzaju domieszek. Jest to podyktowane trudnościami w zaspokojeniu potrzeb, tym …